שולחנות אוכל מעוצבים: הבחירות המובילות לשולחן אוכל

הישיבה סביב שולחן האוכל היא סוג של טקס עבור משפחות רבות, בין אם הוא מתרחש על בסיס יום יומי או שהוא קורה בחגים ואירועים מיוחדים בלבד. שולחנות אוכל מעוצבים יכולים להוסיף אווירה מיוחדת לרגעים מיוחדים כאלה, שמתחברים לכדי תמונה משפחתית והופכים לחלק בלתי נפרד מהזיכרון שמלווה את בני הבית למשך שנים. שולחן אוכל הוא הרבה […]

הישיבה סביב שולחן האוכל היא סוג של טקס עבור משפחות רבות, בין אם הוא מתרחש על בסיס יום יומי או שהוא קורה בחגים ואירועים מיוחדים בלבד. שולחנות אוכל מעוצבים יכולים להוסיף אווירה מיוחדת לרגעים מיוחדים כאלה, שמתחברים לכדי תמונה משפחתית והופכים לחלק בלתי נפרד מהזיכרון שמלווה את בני הבית למשך שנים.

שולחן אוכל הוא הרבה יותר מרהיט

במרבית הבתים הישראלים, דלת הכניסה מובילה מידית לחדרים המשפחתיים ביותר בבית, שהם המטבח והסלון. בשונה מהעבר, כיום מקובל שסגנון העיצוב של מטבחים הוא פתוח ומרווח, כך שלמעשה חלל הסלון והמטבח מהווים מעין יחידה אחת גדולה הנחשפת לעין בבת אחת כשהדלת נפתחת, יחידה שמתחילה מאזור הבישול והאפייה ועד למתחם האירוח וההתכנסות המשפחתית.

שולחנות אוכל מעוצבים אם כן, עשויים להיות הרהיט הבולט הראשון שהעין נתקלת בו, מיד כשאתם מגיעים הביתה. המשמעות היא שלרהיט הזה יש תפקיד חשוב והוא הפריט שמעניק את הרושם הראשוני בקרב האנשים שמגיעים לבקר.

איך תוכלו לרכוש בחוכמה שולחן אוכל שיתאים לבית הספציפי שלכם? ראשית, באמצעות מציאת המיקום הנכון עבורו ולאחר מכן בחירת הדגמים שהכי יחמיאו לאזור הזה, כאלה שיתמזגו היטב עם הרהיטים שכבר קיימים בבית ויאפשרו לכל הדיירים ליהנות כמה שיותר מהישיבה סביב השולחן.

איפה כדאי למקם את פינת האוכל?

שולחן אוכל איכותי ומרשים, מעבר לכך שהוא תורם רבות לחוויית אכילה משודרגת ולהשראת האווירה הנכונה במהלך הסעודות, מהווה חלק דומיננטי וחשוב בעיצוב הבית כולו ולכן לכל בחירה שתעשו יש חשיבות משלה, לרבות המקום שבו תבחרו למקם אותו. 

יש מי שיעדיפו שפינת האוכל תהיה קרובה עד כמה שניתן לאזור המטבח, בעוד אחרים ישתמשו בשולחן קטן לארוחות מהירות בתוך המטבח עצמו, אולי אפילו דלפק קטן, במקביל לרכישת שולחן גדול ממדים בפינת אוכל יוקרתית שתמוקם בסלון. 

בחירה מהסוג הזה תצריך חשיבה מעמיקה בנוגע למיקום המדויק של שולחן האירוח, בתוך חלל הסלון, כאשר בכל מקרה הדגש צריך להיות על נוחות ועל נינוחות, בזמן הסעודה וגם לאחריה.

איך תעשו את זה נכון? בעזרת החשיבה על הנושאים הבאים:

  • גודל הבית שלכם ובפרט הסלון והמטבח – על מנת שיתקבל מראה מאוזן ופרופורציונלי ובעיקר לא צפוף מדי, חשוב לשים לב לחלל הפנוי בתוך החדר שבו תבחרו למקם את השולחן. שולחנות אוכל מעוצבים יכולים להיראות נפלא בבתים קטנים וגדולים כאחד, כאשר הם אינם תופסים מקום רב מדי ומאפשרים ישיבה – וגם הליכה באזור שמסביב לשולחן עצמו – שהיא חופשית ונוחה.

    שימו לב: אם נראה לכם במבט ראשון שאין לכם די מקום עבור שולחן אוכל מאסיבי ואתם יודעים שאתם זקוקים לפריט רחב וגדול במיוחד, ייתכן ששינוי של סידור הרהיטים הנוכחי “יפתח מקום” עבור השולחן שאתם מעוניינים בו – ועל הדרך גם ירענן את מראה הבית.

  • ההרכב המשפחתי הפרטי שלכם – שולחן אוכל שנעשה בו שימוש קבוע ויום יומי, צריך להיות גדול דיו עבור כל דיירי הבית שיושבים סביבו. הישיבה בזמן הארוחה צריכה להיות מרווחת, כאשר לכל סועד צריך להיות מספיק מקום כדי להזיז את הידיים, להימנע מישיבה מכווצת וצמודה מדי ל”שכן לשולחן” ולהשתמש בכלים המונחים לפניו בחופשיות.
  • תדירות האירוח בבית והיקף המוזמנים הקבועים – אם נהוג אצלכם להזמין אורחים לארוחות באופן שוטף, או שמתארחים אצלכם חברים ובני משפחה בתדירות גבוהה בחגים ובשבתות, כדאי ששולחן האוכל שתרכשו ייתן מענה לכמה שיותר אנשים, מבלי לוותר על הנוחות כמובן. 

שולחן אוכל נפתח הוא דוגמה לפריט מתאים, שמהווה פתרון נהדר למי שמחפש רהיט פרקטי במיוחד שהוא “גם וגם”: שולחן בגודל סטנדרטי לימים הרגילים, עם אופציה להארכה משמעותית והגדלה כאשר מגיעים אורחים.

מיקום נכון של שולחנות אוכל מעוצבים, אם כן, צריך להיעשות בהתחשב בכלל הגורמים הללו וגם כמובן בהעדפות האישיות שלכם, כאשר אם אכן תבחרו לרכוש שולחן אוכל נפתח – חשוב שתשימו לב שגם במצבו המוארך השולחן עדיין משאיר מקום סביבו לתנועה חופשית.

איך שומרים על המראה של שולחנות אוכל מעוצבים?

רהיט איכותי שעשוי מחומרי גלם משובחים ועמידים, יכול להיות חלק מחיי המשפחה למשך כמה עשורים ולהיות שימושי מאוד, אך רק בתנאי שהתחזוקה והניקיון שלו נעשים לפי הוראות היצרן.

הקפדה על ניקיון השולחן שלכם רק עם חומרים שהומלצו לכם על ידי החנות ממנה רכשתם את הרהיט ושימוש קבוע במפה ובתחתיות לכוסות – ישמרו על השולחן במצבו המיטבי וימנעו שריטות וכתמים על השכבה העליונה שלו.

באילו מקרים כדאי לקנות שני שולחנות אוכל מעוצבים?

אם המטרה היא ליצור מראה פרופורציונלי של פנים הבית, חשוב לשים לב לבחירה בדגם של שולחן אוכל שאכן תורם להשגת ההרמוניה הזאת. בבתים גדולים במיוחד, שבהם קיימים כמה מפלסים או קומות, ייתכן שתרצו למקם שתי פינות אוכל שונות, אחת לשימושם של בני הבית והאחרת עבור אורחים.

העיצוב של שתי פינות האוכל הנפרדות יכול להיעשות בהתאם להעדפה האישית שלכם ולסגנון העיצוב בבית, כאשר כל שולחן שתבחרו יותאם לחדר שבו הוא ימוקם.

רכישת שני שולחנות אוכל מעוצבים שלכל אחד מהם צורה אחרת, למשל אם האחד מלבני במראה קלאסי והאחר בצורה של עיגול, מעוררת עניין ומייצרת מראה עשיר ומגוון בעיצוב הבית.

 

תוכן עניינים

מאמרים נוספים